برای کشاورزی در مناطق کم باران مثل یزد چه خاکی مناسب است چرا

برای کشاورزی در مناطق کم باران مثل یزد

سوال این هست (برای کشاورزی در مناطق کم باران مثل یزد چه خاکی مناسب است ؟) و چرا ؟

خاکی که رس بیشتری دارد چون سرعت نفوذ آب در آن کم است.

 

توضیحات درباره خاک رس :

خاک رس ریزترین ذره موجود در خاک است و در مقایسه با شن و ماسه دارای ذراتی رقیق تر و صاف تر می باشد. برخلاف ذرات ماسه که فضاهای خالی بین آن ها زیاد می باشد در خاک رس ذرات تمایل دارند به یکدیگر بچسبند و حرکت کمی را در خاک انجام دهند. خاک رس نرم تر است و ماسه از مواد درشت تری برخوردار است.

فرق خاک رس و ماسه در میزان نفوذ پذیری آب به صورت زیر می باشد :‌

در خاک رس به علت ریزتر بودن مواد تشکیل دهنده نفوذ آب کم تر از ماسه می باشد.
مواد تشکیل دهنده درشت تر می باشند و فضای زیادی بین آن ها وجود دارد لذا آب بیشتر و سریع تر فرو می رود.
نکته مهمی که در رابطه با خاک رس وجود دارد این است که این نوع خاک رطوبت را به حد کافی حفظ کرده و آب را به خوبی در خاک نگه می دارد.

مقایسه خاک رس و ماسه در میزان نفوذ آب

آب در خاک رس بیشتر فرو میرود یا ماسه؟ برای درک بهتر میزان تفاوت این دو خاک آزمایش زیر که در کتاب سوم نیز آمده است را با هم مرور می کنیم.

در گوشه ای از حیاط مدرسه مقداری ماسه،خاک باغچه و خاک رس و شن ریختند. سپس در هرکدام از آنها به مقدار مساوی آب ریختند. آنها مشاهده کردند که آب در شن راحت تر نفوذ می کند و سپس سریع در ماسه نفوذ کرد،سپس در خاک باغچه و در خاک رس بسیار کند نفوذ کردند.

آنها دریافتند که میزان نفوذ پذیری آب به جنس خاک بستگی دارد.هرچه ذرات بزرگتر باشد چون فاصله بین ذرات بیشتر است آب به سرعت و هرچه ذرات ریزتر باشد چون فاصله بین ذرات کمتر است ، آب به کندی نفوذ می کند/

ذرات رس رسوب با بار منفی ، عناصر غذایی دارای بار مثبت را جذب می کنند – مانند پتاسیم ، کلسیم ، منیزیم و انواع خاصی از نیتروژن ، مواد مغذی ارزشمندی را به گیاهان می رسانند./

تاریخ ارسال : 23 می 2022
نظرات شما

چطور بود ؟


جديد( 2022 )
contact
جوج هلپ اغلب از سطح اینترنت سعی میکند سوالات و اطلاعاتی که شما نیاز دارید و جستجو میکنید را پیدا کرده و آنرا در اختیار شما قرار دهد.
jojhelp.com