کدام مرجع بیت کوین را حلال میداند و نظر رهبری چیست

کدام مرجع بیت کوین را حلال میداند و نظر رهبری چیست

یکی از دغدغه‌های اصلی پژوهشگران حوزه پولی و بانکی به خصوص در حوزه‌های نوین، رعایت قوانین و مقررات اسلامی است تا فناوری‌های جدید با قوانین بانکداری اسلامی مطابق باشد و استفاده از آن توسط مراجع تقلید و مسئولان شورای فقهی بانک مرکزی بدون مشکل و حلال اعلام شود؛ لذا بر آن شدیم تا نظر مراجع عظام تقلید را در پاسخ به سوالی مبنی بر «حکم معاملات بیت کوین (ارز دیجیتال)» جویا شویم که هرکدام نکاتی را ارائه کرده‌اند که در ادامه می‌خوانید:

آیت‌الله مکارم شیرازی: «با توجه به ابهامات زیادی که بیت کوین دارد معامله آن اشکال دارد».

آیت‌الله نوری همدانی: «ورود در این معاملات اشکال دارد».

آیت‌الله هاشمی شاهرودی: «با توجه به ابهامات فراوانی که این نوع معامله دارد، استفاده از این پول جایز نیست».

آیت‌الله وحید خراسانی: «خرید و فروش آن باطل است».

آیت‌الله صافی گلپایگانی: «حرام و اکل مال به باطل است. والله العالم».

آیت‌الله شبیری زنجانی: «چنانچه استفاده از این‌گونه ارز‌ها نوعاً مفسده اقتصادی داشته یا خلاف قانون باشد، خرید و فروش آن اشکال دارد».

از سوی دفتر مقام معظم رهبری نیز نفیا و اثباتا نظری داده نشده است.(نه حلال و نه حرام ) بدین معنا که نه حکم به حرمت می‌دهند و نه اجازه فعالیت را می‌دهند؛ لذا وظیفه مقلدین معظم‌له این است که از آنجا که مرجع تقلید نظر نداده، وظیفه عمل به احتیاط است، لذا ورود به این معامله برای مقلدین معظم‌له حرام بوده و نباید وارد شوند یا می‌توانند با رعایت الاعلم فالاعلم به مجتهد جامع الشرایط دیگری رجوع کنند. لازم به ذکر است مطابق نظر معظم له رعایت قوانین رسمی کشور در این زمینه لازم الاجراست.

لازم به ذکر است از نظر بانک مرکزی کشور تاکنون بیت‌کوین و سایر ارز‌های رمزینه و اینترنتی از سوی بانک مرکزی به‌عنوان ارز رسمی معرفی نشده‌اند و این بانک هیچ گونه فعالیت و مشارکتی در خرید و فروش این ارز‌ها ندارد.

تاریخ ارسال : 26 می 2022
نظرات شما

چطور بود ؟


جديد( 2022 )
contact
جوج هلپ اغلب از سطح اینترنت سعی میکند سوالات و اطلاعاتی که شما نیاز دارید و جستجو میکنید را پیدا کرده و آنرا در اختیار شما قرار دهد.
jojhelp.com